Na celý březen máme dopravu ZDARMA expedujeme každý CT.

Mohou psi jíst ananas? Ano, a dokonce jim nabízí i velké zdravotní výhody!

Ananas patří tak trochu mezi kontroverzní ovoce a to hlavně ve chvílích, kdy padne otázka: „Patří ananas na pizzu?“. Ať jste zastáncem jakékoliv odpovědi, faktem je, že se ananas řadí mezi nejoblíbenější ovoce na světě vůbec. Proč byste jej měli nabídnout i svému psímu příteli?

Je ananas pro psa bezpečný? 

Ananas patří mezi ovoce, které psi mohou bez problémů jíst. Možná jste však již narazili na hoax o tom, že je ananas pro psa nebezpečný. Pro psa jsou ke konzumaci nevhodné ty části ananasu, které normálně nejí ani člověk. Tedy pokud člověk nejí slupku a tvrdé vnitřní jádro ananasu, rozhodně by je neměl konzumovat ani pes. Ale měkká šťavnatá sladká dužina? Ta je vhodná pro člověka i psa!

Co je ananasový bromelain? 

Nejdůležitější živinou ananasu je trávicí enzym bromelain, který umožňuje trávení, tedy rozkládá složité molekuly potravy na jednoduché částečky. Je důležitý především pro trávení bílkovin, obzvláště masa. 

Ananas je vhodné přidávat do stravy všem psům, kteří nemají dostatečně vyváženou a pestrou stravu, jenž by bromelain sama obsahovala a umožňovala tak správnému trávení bílkovin. Je důležité zmínit, že bromelain můžete psům podávat v jakékoliv formě, tedy i jako sušený výživový doplněk, tudíž nemusíte přes zimu shánět dovoz ananasu až z Havaje. 

Výzkumy bromelainu také naznačují, že může být dlouhodobě používán jako účinný zdravotní doplněk k prevenci rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Také se prokázal jako velmi účinný na chirurgická traumata, podávání bromelainu před operací výrazně snižuje počet dní potřebných k úplné rekonvalescenci po operaci[1.].

Má ananas i jiné léčivé účinky? 

Kromě bromelainu obsahuje ananas i další živiny, například je skvělým zdrojem vitamínů. Jeden ananasový plátek obsahuje 79,3 mg vitamínu C, což je asi 31 % doporučeného denního příjmu malých psů a koček.

Vitamín C se řadí mezi základní živiny, které lidské tělo získává pouze prostřednictvím stravy. Psí tělo si však umí vitamin C vytvořit samo, proto se přidávání vitaminu C do stravy psů považovalo dlouhá léta za zcela zbytečné.

Novodobé studie však potvrdily, že psi, kterým je vitamín C přidáván do stravy, jsou více odolní vůči nemocem a když onemocní, mnohem rychleji se zotaví. 

Výzkum veterinárního lékaře Dr. Wendella O. Belfielda prokázal, že dostatečný příjem vitamínu C předchází dysplazii kyčelního kloubu. Fenám německých ovčáků, které trpěli DKK a měly být vyřazeny z chovu a také fenám, jejichž předešlé vrhy trpěly na výskyt DKK, byla podávána 2g dávka vitamínu C každý den a po celou dobu březosti. Následně byl podáván vitamín C v různých dávkách i štěňatům, a to až do 18 měsíců věku. Takto bylo během pěti let odchováno celkem osm vrhů. Výsledky byly ohromující. Při rentgenování na dvou letech nevykazovalo ani jedno štěně příznaky dysplazie kyčelního kloubu[2.].

Jak ananas zařadit do psího jídelníčku? 

Nejlepší možným způsobem, jak využít všechny zdravotní výhody ananasu, je podávat vašemu psovi ananas v syrovém stavu. Je třeba si také uvědomit, že ananas obsahuje cukr, proto je vhodné ananas podávat spíše jako pamlsek. Obecně se doporučuje, aby pamlsky tvořily maximálně 10 % denní stravy psa.

Jak ochladit psa v létě? Ananasem! 

Nabídněte svém psovi během letních veder mražené kousky ananasu. Nejenže se díky nim zchladí, ale navíc mu poskytnete i tolik potřebné vitamíny. Pokud ho nestihnete zamrazit, nevadí, i tak jej psovi nabídněte. Ananas totiž obsahuje přes 82 % vody, tudíž předchází dehydrataci, která je u psů v létě velmi častá. 

Najdete ananas pro psy i na našem e-shopu? Ano! Ananasový trávicí enzym bromelain je součástí komplexního produktu WHOLE FOOD DIGESTIVE PROBIOTIC, jenž napomáhá nejen správnému trávení, ale i růstu a vývoji psa a kočky.