Na celý březen máme dopravu ZDARMA expedujeme každý CT.

Kopřivy: Jsou bezpečné pro psy a kočky?

Ano! Ve skutečnosti jsou kopřivy všestrannou léčivou bylinkou, kterou lze do stravy domácího mazlíčka zařadit dokonce na denní bázi. Kopřivám se nevyhýbejte, ba naopak, pokud uvidíte vašeho psa či kočku konzumovat listy tohoto štiplavého plevelu, nebraňte jim.

Proč kopřivy pálí?

Celé rostliny jsou pokryté žahavými chloupky, ty se vyvinuly jako obranný mechanismus, jenž má odradit býložravce od konzumace kopřiv. Tyto jemné tenké „vlasy“ obsahují histamin, který způsobuje prvotní podráždění kůže, a dále kyselinu mravenčí a serotonin, jenž společně vyvolávají známý pocit pálení.

Kopřivy jsou však mnohem zajímavější, než se na první pohled zdá! Přestože jsou celé rostliny doslova pokryty histaminem, šťáva z listů obsahuje naopak antihistaminikum. To znamená, že kopřivová šťáva uvnitř listů zmírňuje příznaky popálení, jenž způsobují vnější strany listů. Kopřiva tak umí vyléčit vyrážku, kterou sama způsobí.

Kopřiva jako přírodní vitamínová bomba

Kromě nepříjemných žahavých látek, nabízí kopřiva i širokou škálu živin, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Za zmínku stojí především její obsah vápníku. Vápník je pro psy a kočky stejně důležitý jako pro lidi, pečuje o zdraví srdce, podporuje silné, zdravé kosti a zuby, a také se stará o přenos signálů v nervové soustavě, čímž zlepšuje kognitivní funkce (paměť, koncentrace, pozornost, rychlost myšlení, schopnost chápání, orientace…).

Strava je pro psy a kočky jediným zdrojem vápníku, tudíž byste měli zajistit, aby ho obsahovala skutečně dostatek. Vápník se ukládá převážně v kostech, odkud se uvolňuje do organismu ve chvíli, kdy je ho v těle nedostatek. Tímto procesem však kosti slábnou a stávají se náchylnější k deformacím a zlomeninám.

Dvacet listů kopřiv obsahuje zhruba 290 mg vápníku, což je 160 % doporučeného denního příjmu pro kočky a 116 % pro malé psy (do 5 kg).

Co léčí kopřivy? 

Kopřiva je velmi účinná rostlina pro léčbu alergií, převážně těch sezónních. Přestože vědci prozatím nevědí, jak přesně listy kopřiv v tomto směru fungují, výzkumy prokázaly, že pokud jsou užívány pravidelně a podávány již několik týdnů před alergickou sezónou, tak skutečně zmírňují příznaky alergie.

Jedna ze studií na lidech zkoumala účinky tobolek s extraktem z listů kopřiv na zmírnění svědění, kýchání a rýmy u lidí, kteří se dlouhodobě léčí se sennou rýmou; z celkového počtu pacientů potvrdilo celých 57 % zmírnění příznaků a 48 % zúčastněných hodnotilo tyto tobolky dokonce jako více účinné než léky na alergii[1.].

Kopřivy jsou pro své antihistaminové a zároveň protizánětlivé vlastnosti také vhodné k léčbě ekzémů a jiných alergických vyrážek[2.].

Kopřivy obsahují fytosterol zvaný beta-sitosterol, o kterém je známo, že má protizánětlivé vlastnosti a značně snižuje otoky prostaty a močových cest[3.]. Z toho důvodu se kopřiva využívá k léčbě BPH – nerakovinného zvětšení prostaty. Příznaky tohoto onemocnění zahrnují časté močení, ale i potíže se zahájením močení, slabý proud moči, nebo ztrátu kontroly nad močením.

Studie dokonce naznačují, že je kopřiva přírodní alternativou léku Finasterid, protože je při léčbě BPH úplně stejně účinná[4.]. Kopřivy také prokazují značné účinky na zmírnění příznaků LUTS, což jsou veškeré problémy spojené s močovými cestami, které mohou, ale nemusí souviset se zvětšením prostaty. Mezi symptomy dolních močových cest (LUTS) patří pocity neúplného vyprázdnění, rozstřikování proudu moči, časté noční močení, či dokonce noční pomočování a inkontinence, a to jak stařecká, tak například stresová.

Účinky kopřiv byly zkoumány u pacientů, jenž trpěli LUTS a nebyla u nich ještě započata farmaceutická léčba. Po 6 měsících užívání kopřivových kapslí pociťovalo úlevu od symptomů 81 % pacientů, aniž by byly zjištěny jakékoliv vedlejší účinky[5.].

Domácí kúry z kopřiv pro psy a kočky

Čaj z listů kopřiv lze použít jako chladivý obklad, který ulevuje od svědění obzvláště při ekzému či vyrážce. Navíc vyživuje srst, a to mnohem více než komerční šampony. Také je skvělou volbou pro výplach očí, což ocení především páníčci, jejichž psi a kočky trpí na slzení, jenž bývá způsobeno nejen alergií, ale například i ostrým sluncem či prašným prostředím.

Jak zařadit kopřivy do stravy psa, kočky?

Před samotným podáním musíte listy vždy nejdříve tepelně upravit, kvůli eliminaci žahavých látek. Nejlepším způsobem je listy spařit, což zničí pálivé chloupky a zároveň zachová všechny zdraví prospěšné látky. Dále můžete kopřivy také usušit, nebo si je sušené již koupit.

Takto upravené kopřivy lze bezpečně přidávat psům a kočkám do jídla, spařené po hrstech a sušené po čajových lžičkách.

Kopřivu, jenž nabízí nespočet zdravotních benefitů, naleznete i na našem e-shopu! Je součástí přípravku BLADDER SUPPORT, který účinně podporuje zdraví močových cest a předchází inkontinenci. Pro své antihistaminové vlastnosti je také obsažena v SEASONAL SUPPORT, jehož složení předchází nepřiměřeným reakcím na potencionální alergeny a umožňuje psům a kočkám vypořádat se s alergiemi přírodní cestou, bez steroidů a antihistaminik.